Банк портретів / Янюк Степан та Тетяна

Янюки Степан та Тетяна

Степан і Тетяна Янюки проживали в с. Машів на Волині. Під час нацистської окупації подружжя врятувало від смерті двох єврейських дівчаток із родини Вайнштейнів.

Марія та Валентина Вайнштейн до війни жили з батьками в Любомлі. Коли регіон було окуповано, родину перемістили до гетто. Батько отримав дозвіл працювати за межами гетто, а його дружина з трьома дітьми змушена була залишатися лише там.

Наприкінці вересня 1942 р. мати наказала старшим донькам Марії та Валентині пробиратися до села, де працював батько, а сама з молодшим сином залишилася в гетто. А вже 1–2 жовтня нацисти розстріляли все єврейське населення. Було знищено майже 3 тис. осіб.

«Дівчата знайшли батька і деякий час переховувалися з ним у лісі. Але під час чергової облави на євреїв окупанти вбили батька, а сестрам вдалося втекти. Марія і Валентина блукали лісом, інколи виходили до села просити у селян поїсти». Зі спогадів доньки Степана і Тетяни Янюків…

Одного разу їх помітила Тетяна Янюк. Жінка була глибоко віруючою людиною, мала трьох дітей, ще двоє – дівчата-близнюки – померли під час пологів. Вона вирішила, що Бог послав їй цих дівчаток замість померлих і переконала чоловіка забрати їх до себе.

Деякий час сестри Вайштейн жили в хаті і не виходили на вулицю. Згодом Степан і Тетяна сказали сусідам, що це їхні родичі. Але хтось доніс окупаційній владі на родину. До їхнього обійстя прийшли з обшуком, погрожували спалити будинок якщо господарі не видадуть єврейок. Але Степан встиг потай вивести дівчат до лісу, де вони переховувалися, доки не минула небезпека. Згодом сестри повернулися до Янюків.

Після війни Степан і Тетяна офіційно удочерили дівчат і виховували їх разом зі своїми дітьми.

5 квітня 2016 р. Степан і Тетяна Янюки визнані Праведниками народів світу. Нагороду отримала їхня донька Євдокія Шайнюк у стінах Меморіального комплексу в жовтні 2017 р.

Златко Златанов

м. Київ

Національний Музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека